در رشت به ازای هر فرد، چهار سانت مسجد وجود دارد

مدیر محتوا ۱۶ تیر ۱۳۹۸ 6310 بدون دیدگاه

image

گیلان مدیا – مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد گیلان  سرانه مسجد به ازای هر فرد ساکن در شهر رشت را حدود چهار سانت اعلام کرد و گفت: رشت کمترین تعداد مساجد را در استان گیلان و کل کشور دارا است.

حجت الاسلام «محمدعلی رضوانی نژاد» امروز(یک‌شنبه، ۱۶ تیر) در نشست با اصحاب رسانه استان با محوریت بررسی وضعیت مساجد شهر رشت با بیان اینکه در شرایط کنونی باید مساجد چند منظوره با رویکرد جذب جوانان و نوجوانان با برنامه‌های متنوع داشته باشیم گفت: برخی از مساجد به دلیل نداشتن بنیه مالی، فقدان فضای مناسب و عدم  پشتیبانی و حمایت شایسته صرفا برای اوقات خاص و اشخاص محدود خدمات ارائه می‌دهند.

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد گیلان  ادامه داد: همین امر امکان ارائه طرح‌های فرهنگی و اجتماعی را با چالش رو برو می‌کند.

وی با اشاره به فقدان مسجد و فضای فرهنگی در تعداد زیادی از محلات و مناطق اظهارکرد: در بسیاری از مناطق به‌ویژه شهر رشت با کمبود شدید مساجد مواجه بوده و شاید بتوان گفت شهر رشت از فقیرترین شهرهای سطح کشور است.

رضوانی نژاد با اشاره به آمار مساجد در کشور در مقایسه با مراکز مذهبی سایر ادیان تصریح کرد:۷۵ کنیسه برای ۳۰ هزار جمعیت یهود یعنی به ازای هر ۴۰۰ نفر یهودی در کشور یک کنیسه وجود دارد که این آمار برای هر ۵۰۰ مسیحی یک کلیسا است.

وی با بیان اینکه حدود ۷۲ هزار مسجد در کشور وجود دارد تصریح کرد: برای هر یک هزار و ۱۰۰ نفر در کشور یک مسجد احداث شده است که در جهان اسلام این رقم برای ۴۳۶ نفر یک مسجد است.

رضوانی نژاد از وجود ۲ هزار و ۸۰۰ مسجد در گیلان خبر داد و بیان کرد: با توجه به جمعیت دو میلیون و ۵۵۰ هزار نفری گیلان هر ۹۱۱ نفر دارای یک مسجد هستند.

وی با اشاره به شهر رشت که از کمبود مسجد رنج برده و برخی محلات آن فاقد مسجد است اذعان کرد: شهر رشت با ۱۱۷ مسجد و جمعیت ۷۳۵ هزار نفری متاسفانه ۶۲۸ نفر تحت پوشش یک مسجد هستند.

رضوانی نژاد با بیان اینکه رشت کمترین تعداد مساجد را در استان و کل کشور داراست تصریح کرد: پنج منطقه شهری رشت با داشتن بیش از ۱۲هکتار وسعت فقط دارای ۱۱۷ مسجد است که بسیار نگران کننده است.

وی با اشاره به نقش مساجد در کاهش آسیب‌های اجتماعی تصریح کرد: منطقه ۲ رشت با ۴۳ مسجد به ازای هر ۲ هزار و ۸۷۴ نفر یک مسجد بیشتر منطقه برخوردار و منطقه پنج با ۱۰ مسجد به ازای هر ۱۲ هزار و ۳۷۱ نفر یک مسجد کمترین منطقه برخوردار است.

رضوانی نژاد سرانه مسجد به ازای هر فرد ساکن شهرستان رشت  را حدود چهار سانت اعلام و تاکید کرد: این در حالی است که این سرانه برای آموزش ۴۸۵سانت، پارک هزار و ۲۶۱ سانت و ورزشی به اختساب پروژه های قابل بهره برداری ۱۰۶سانت است.

به گفته وی، سرانه مسجد نسبت به فضای ورزشی یک بیست و ششم، نسبت به فضای آموزشی یک، صد و بیست و یکم و نسبت به فضای پارک یک، سیصد و پانزدهم است.

رضوانی نژاد با اشاره به عدم حمایت دولت از مساجد عنوان داشت: پارک‌ها، مراکز ورزشی، مراکز آموزشی و مانند آن علاوه بر اختصاص مکان و موقعیت جهات ساخت، تجهیز، پشتیبانی، تعمیرات و اجرای برنامه‌های متناسب نیز حمایت می‌شوند  لکن مساجد از هیچیک از این امتیازات برخوردار نبوده و گاها به صورت موردی و جنبی برخی حمایت‌ها صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: متاسفانه به بهانه عدم دخالت در امور مسجد کل امور این اماکن مقدس به مردم واگذار شده در حالی که اگر همین ملاک در مورد فضای سبز، فضای آموزشی و ورزشی انجام شود شاهد همین وضعیت در این موارد شاهد باشیم.

رضوانی نژاد با تاکید بر اینکه مردم به شایستگی وظایف خود را در حق مساجد ادا کرده و مساجد به پشتیبانی و همت مردم فعالیت می‌کنند به مناطق فاقد مسجد در شهر رشت اشاره و بیان کرد: بلوار گیلان، دیلمان، بلوار سمیه در گلسار، محله گلزاران، شهرک فرهنگیان، محله چمران، شهرک ابریشم، شهرک گلها و  گلدیسان، سالار مشکوت و محله استقامت اقد مسجد هستند. / شبستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *