خاص‌ترین درخت گیلان کجاست ؟

مدیر محتوا ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ 15 بدون دیدگاه

image

گیلان مدیا –  به بهانه ۱۵ اسفند  نگاهی داریم به کهن‌سال‌ترین و مشهورترین درخت گیلان یعنی با ارتفاع حدود ۳۰ متر و قطری نزدیک به ۴ متر که هم‌اکنون یکی از سه اثر طبیعی استان گیلان است و در روستای هرزویل شهرستان رودبار هنوز در حال نفس‌کشیدن است. این درخت برای مردم آن منطقه از ارزش و محبوبیت ویژه‌ای برخوردار بوده و گفته شده است که دیدنش باعث آرامش می‌شود.
این درخت سرو تنومند، با عمری بیش از هزار سال را ساکنان هرزویل «نظرکرده» می‌دانند. پس از زمین‌لرزه رودبار و منجیل در سال ۱۳۶۹ دهکده هرزویل به کنار سرو تاریخی نقل مکان کرده که این امر باعث نگرانی شدید گشته، زیرا پساب و آلودگی‌های روزمره شهرک ممکن است ماندگاری درخت کهنسال را به خطر بیاندازند.
نمای امروزی این درخت (در سال۱۳۹۹) نشانه های بسیار واضح از ناخوشی سخت و در نتیجه خشک شدن آن دارد.
در مورد سن این ابردرخت گفته‌ها بسیار است. در برخی نوشته ها صحبت از ۳۰۰۰ و در برخی صحبت از ۱۰۰۰ سال شده است. روایت هایی وجود دارد که گفته میشود این درخت توسط زرتشت کاشته شده است.
ناصرالدین شاه دهه ۱۲۵۰ خورشیدی در سفرنامه فرنگ می‌نویسد که در سایه این درخت غول پیکر عصرانه خوردیم و موزیسین‌هایی که در لای شاخ و برگ درخت مخفی شده بودند نغمات دلپذیر نواختند و ما تعجب کردیم!
‌درخت «کنگُول باسکِم» در ارتفاعات شهرستان شفت معروف به درخت رحمت با قدمت ۱۷۰۰ سال از دیگر درختان کهن‌سال گیلان است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *