اختصاصی گیلان‌مدیا به مناسبت روز رشت

توضیح

رشت یکی از کلان‌شهرهای ایران و از نخستین شهرهای کشور به حساب می‌آید، که به دلیل قدمت تاریخ بسیاری که دارد، روز ۱۲ دی را به نام آن، یعنی “روز رشت” در تقویم نام‌گذاری کرده‌اند.

روز رشت چگونه ثبت شد؟

جالب است بدانید که قدمت این رزو برخلاف خود شهر چندان زیاد نیست. در زمستان سال ۹۴ پس از برگزاری نشت‌های مختلف با مفاخر، نخبگان و با انتشار فراخوان عمومی که همراه با دریافت نظر شهروندان این شهر بود، سرانجام ۱۲ دی ماه به نام روز رشت نام‌گذاری شد. ۴۵۷ سال پیش در چنین روزی، طبق فرمان شاه تهماسب صفوی، رشت به عنوان مرکز سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی استان گیلان انتخاب شده بود.

میدان شهرداری رشت که شامل ساختمان‌هایی با قدمت بسیار بالا از جمله کاخ شهرداری، موزه پست و ساختمان قدیمی هتل ایران است که در دوران پهلوی اول احداث شده‌اند. در اطراف این میدان خیابان‌ها منتهی به آن پیاده‌راهی فرهنگی ساخته شده است که بسیاری از مردم رشت روزانه اندکی از وقت خود را در آن می‌گذارنند.

رشت از معدود شهرهای ایران به حساب می‌آید که در تمامی ساعات شبانه روز شور و شوق زندگی در آن جریان دارد و به عنوان مثال حتی اگر نیمه‌های شب پای به میدان شهرداری بگذارید، غیرممکن است که آن را خالی و بدون حضور خانواده‌های شاد ببینید.  البته که نمی‌توان از حضور همیشگی بساط چای‌فروشان و کباب‌های کنار خیابانی غافل شد.

رشت شهر خلاق  غذای ایران

رشت شهر خلاق غذای ایران در سال ۲۰۱۵ به شبکه شهرهای خلاق جهان به عنوان “شهر خلاق خوراک‌شناسی” توسط یونسکو پیوست. مرکز استان گیلان، تنها شهر ایران است که به همراه ۱۸ شهر دیگر جهان در این لیست ثبت شده است. این شهر زیبا در بسیاری از زمینه‌ها مانند “نخستین شعبه بانکی در ایران”، “نخستین کتابخانه ملی با بنای شاخص” (سبک معماری آن مشابه معماری شرق اروپا می‌باشد)، “نخستین تئاتر” و… پیشگام بوده است و بدون شک داشتن روزی در تقویم تاریخ به نام این شهر، برازنده آن است.

جالب است بدانید که اهالی رشت، این روز را با افتخار جشن می‌گیرند و آن را به یکدیگر تبریک می‌گویند. حتی در این روز هزینه سفر با وسائل نقلیه بین شهری رایگان است و بلیط بهای سینما نصف قیمت.

گیلان مدیا نیز به مناسب این روز با همکاری روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری رشت، ویدیوی اختصاصی از مناظر و زیبایی‌های شهر رشت تهیه کرده است که می‌توانید از طریق وبسایت تماشا نمایید.

روز رشت بر همه رشتوندان عزیز مبارک باد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *